PHU Filipczuk
ul. Turystyczna 96B
20-230 Lublin

info@filipczuk.pl   |   infolinia: 81 746 10 00

Sztuka lakierowania prototypów

Sztuka lakierowania prototypów

22.08.2013 | 12:22 Prosty Proces - Rewelacyjny Rezultat

Prototypy samochodów były niegdyś konstruowane na bazie drewnianych szkieletów. Obecnie coraz bardziej powszechną metodą ich wytwarzania staje się druk trójwymiarowy (3D printing), w procesie którego na podstawie cyfrowego modelu pojazdu powstaje jego fizyczny odpowiednik.
 
Dla przemysłu samochodowego kluczowe znaczenie ma fakt, że wytworzenie prototypu metodą 3D jest niezwykle szybkie, a nawet najbardziej złożone kształty mogą być dokładnie odwzorowane.
 
Zanim prototyp trafi do masowej produkcji, poddawany jest rozmaitym testom mającym wskazać obszary, które wymagają udoskonalenia, np. w obrębie stylistyki lub funkcjonalności.
 
Jedną z firm specjalizujących się w tworzeniu prototypów pojazdów jest Materialise, a powstałe w jej pracowni pierwowzorce aut, lakierowane są produktami marki Standox.
 
Lakiery marki Standox są wykorzystywane przez firmę Materialise do lakierowania wielu różnorakich prototypów – nie tylko pojazdów, ale również mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Materialise produkuje bowiem rocznie ponad 200 000 prototypów najróższniejszych obiektów, choć przeważająca większość zamówień spływa z przemysłu samochodowego. Jurgen Laudus, dyrektor firmy Materialise tłumaczy, dlaczego tak się dzieje:

„Projektowanie nowego modelu samochodu jest złożonym i długim procesem, który musi być zwieńczony sukcesem. Każde odroczenie w czasie wprowadzenia na rynek nowego modelu samochodu z powodu wad stylistycznych lub funkcjonalnych wiąże się z olbrzymimi stratami finansowymi. Wprowadzenie zaś wadliwego produktu na rynek może spowodować poważny uszczerbek na wizerunku marki producenta. Dlatego produkcja pierwozorców jest tak ważna w tym sektorze”, wyjaśnia Jurgen Laudus.

Firma Materialise ma na swoim koncie między innymi wytowrzenie tablicy rozdzielczej, zderzaków oraz całych skrzydeł drzwi w prototypach tak spektakularnych konceptów aut, jak Sintesi marki Pininfarina.  

Marka Standox ma swój udział w powstaniu wielu motoryzacyjnych dzieł sztuki dostarczając swoją wiedzę i unikalną technologię.

Standox – Sztuka lakierowania.

Standox jest marką obecną od ponad 50 lat na rynkach światowych. Ze swoją siedzibą w Wuppertalu (Niemcy) obejmuje dystrybucję w ponad 80 krajach. W ofercie posiada pełną gamę niekwestionowanej jakości nowoczesnych produktów przeznaczonych do lakiernictwa renowacyjnego zarówno samochodów osobowych jak i użytkowych. Standox wyznaje filozofię dostarczania godnych zaufania produktów wedle życzeń i potrzeb klienta, troskę o środowisko naturalne, lecz przede wszystkim kładzie nacisk na pomoc w osiąganiu sukcesów swoich partnerów.

Axalta Coating Systems Poland  Sp. z o.o.
ul. Postępu 17B
02-676 Warszawa
Kontakt:
Dział Marketingu
Marta Blachani
marta.blachani@dupont.com
Tel.kom. 662 276 360
Tel. (22) 329 15 43

Lista aktualności